پرتو هاي ايمن، راهگشاي تشخيص و نجات بخش زندگي

آدرس:

مشهد- خیابان ابن سينا- روبروی سه راه ادبيات-نبش ابن سینا 2/3 - ساختمان 46

تلفن تماس:

051-38455844


 

تذكر مهم
بهترین زمان برای انجام این سونوگرافی هفته 18 بارداری است

آنومالی اسکن پایه و پیشرفته

سونوگرافی سه ماهه دوم بارداری به طور معمول از هفته 18 تا 22 بارداری انجام می شود. با توجه به ضوابط پزشکی قانونی، سن ارجح برای انجام آن هفته 18 بارداری می باشد.  در این سونوگرافی ابتدا ارزیابی کلی از وضعیت حاملگی شامل طرز قرار گیری جنین، اندازه گیری مایع آمنیوتیک، محل قرار گرفتن جفت و ساختار جفت و احتمال چسبندگی آن  و همچنین شکل و طول دهانه رحم (سرویکس) از نظر احتمال زایمان زودرس مورد بررسی قرار می گیرد.
سپس مطالعه بیومتریك جنین با اندازه گیری اندکسهای دور سر، دور شکم و طول اندامهای جنین انجام می شود که شامل بررسی رشد جنین نیز می باشد.

در مرحله نهایی مرفولوژی و آناتومی جنین با سونوگرافی بررسی می شود.

ساختارهای آناتومیک مهم مغز شامل استخوانهای جمجمه، بطنهای مغزی، داس مغزی، کورتکس طبیعی مغز، ساختمانهای حفره خلفی شامل مخچه و بطن چهارم و سیسترنا ماگنا مشاهده می شوند و اختلالاتی از قبیل میکروسفالی و ماکروسفالی، ناهنجاری های شکل جمجمه ، هیدروسفالی و انسفالوسل مورد جستجو قرار می گیرند.

صورت جنین از نظر تشکیل ساختمانهای آناتومیک این ناحیه مثل چشم، بینی ، لبها و چانه بررسی می شود و ناهنجاری های احتمالی این ناحیه نظیر عدم تشکیل کره چشم ، شکاف لب ، کوچکی یا عقب رفتگی چانه مورد جستجو قرار می گیرد.

گردن از نظر تجمع بیش از حد مایع (که احتمال تریزومی را مطرح می نماید) بررسی می شود.

ستون فقرات از نظر شکل مهره ها و انحنای طبیعی و سالم بودن آرک خلفی مورد بررسی قرار می گیرد و جستجو برای رد اختلالاتی از قبیل مننگوسل و میلومننگوسل در این مرحله انجام می شود.

چهار اندام فوقانی و تحتانی جنین از نظر حرکات طبیعی، طول استخوانهای بلند، تعداد طبیعی استخوانها و محور اندامها بررسی می شوند.

احشای داخلی قفسه سینه شامل چهار حفره قلب و ارتباط آنها با یکدیگر و با عروق بزرگ آئورت و شریان ریوی، ریه راست و چپ، وضعیت دیافراگم ها و سالم بودن آنها بررسی می شود. نقایص مادرزادی قلبی شامل قلب تک بطنی، عدم تشکیل بطن راست یا چپ، عدم تشکیل عروق بزرگ، جابجایی احشای داخل شکمی یا محور غیر طبیعی قلب، عدم تشکیل ریه، توده های مادرزادی ریه ها و نیز فتق دیافراگم در این مرحله جستجو می شوند.

احشای شکمی شامل کبد، کیسه صفرا، معده ، کلیه ها، مثانه، وریدهای شکمی، روده ها و نهایتا بند ناف مشاهده شده و هدف از این بررسی رد اختلالاتی از قبیل توده های شکمی، اتساع روده ها، هیدرونفروز در کلیه ها، اختلالات مثانه و انسداد مجرای ادراری می باشد.

جنسیت جنین معمولا در این هفته قابل تعیین است.

تفاوت اصلی آنومالی اسکن پیشرفته با پایه در بررسی جزییات آناتومی جنین و همچنین استفاده از سونوگرافی کالر داپلر است.

در آنومالی اسکن پیشرفته جمجمه و ستون فقرات جنین در پلانهای مختلف بررسی می شوند که امکان کشف و شناسایی  نقایصی از قبیل آژنزی کورپوس کالوزوم و ناهنجاریهای حفره خلفی جمجمه شامل اختلالات ورمیس مخچه و همچنین نقایص کوچکتر ستون فقرات را فراهم می نماید. در بررسی اندامها بررسی وضعیت قرارگیری و شمارش تعداد انگشتان و جستجوی احتمال انگشت اضافی (پلی داکتیلی) نیاز به سونوگرافی پیشرفته دارد. همچنین در مواردی که سابقه شکاف کام یا ناهنجاری های ظاهری گوش در خانواده وجود دارد انجام سونوگرافی پیشرفته برای بررسی دقیق تر این نواحی توصیه می شود.  همراهی کالر داپلر در این نوع سونوگرافی، امکان بررسی عملکرد حفرات قلبی و ارتباط با عروق بزرگ را فراهم می کند و وضعیت عروق بند ناف را نیز نمایان می سازد.

سونوگرافی های پیشرفته معمولا در مادران دارای سابقه بیماری مزمن یا سابقه ناهنجاری در فرزندان قبلی، مادران دیابتی، کسانی که در غربالگری سه ماهه اول ریسک بینابینی یا بالا داشته اند، سابقه مصرف داروهای تراتوژن یا تماس با اشعه در دوران بارداری توصیه می شود.

 

 

 

سوالات متداول

سونوگرافی چهاربعدی روشی است برای انتشار ۳بعدی تصویر جنین و دیدن حرکات همان لحظهٔ اوست و شبیه دیدن یک ویدئوی زنده از جنین که داخل رحم مادر است این سونوگرافی همانند سونوگرافی‌های دیگر است که در دوران بارداری استفاده می‌شود بین هفته‌های ۲۶ تا ۳۲ بارداری انجام شود بهتر است . مبدل که دستگاه موج‌های صوتی است را روی شکم شما حرکت می‌دهند.امواج به جنین شما برخورد می‌کند و بازتاب یا پژواک می‌کند و ترجمه می‌شود و بروی صفحه نمایش میدهد.
بیماریهای زنان و زایمان مانند بررسی قلب جنین، اندازه‌گیری قطر سر (سن جنین)، تشخیص جنسیت جنین، بررسی جایگاه اتصال جفت و محل ناف، تومورهای پستان. این امواج به علت اینکه مانند تشعشعات یونیزان عمل نمی‌کنند؛ بنابراین برای زنان و کودکان بی‌خطر می‌باشند. بیماریهای مغز و اعصاب مانند بررسی عروق مغزی و گردنی و همچنین بررسی احتمالی خونریزی مغزی در نوزاد. بیماری‌های چشم مانند تشخیص اجسام خارجی در درون چشم، تومور عصبی، خون‌ریزی شبکیه، اندازه‌گیری قطر چشم، فاصله عدسی از شبکیه. بیماری‌های کبدی مانند بررسی کیست و آبسه کبدی. بیماری‌های قلبی مانند بررسی اکوکاردیوگرافی. بیماری‌های قفسه سینه و ریه مانند ذات‌الریه نوزادان.[۴] دندانپزشکی مانند اندازه‌گیری ضخامت بافت نرم در حفره‌های دهانی و نیز کاربردهای درمانی آن مانند جرم‌گیری لثه این امواج به علت اینکه مانند تشعشعات یونیزان عمل نمی‌کنند. بنابراین برای زنان و کودکان بی‌خطر هستند. همچنین برای تصویربرداری از سینه‌ها استفاده می‌شود. تفکیک‌پذیری بالایی از این روش برای تصویربرداری از بافت‌های سطحی و سلول‌های نزدیک سطح پوست استفاده می‌شود. تزریق بدون جراحت
سونوگرافی داپلر (به انگلیسی: Doppler sonography) نوعی از سونوگرافی است که برای تصویربرداری خون جاری در قلب و عروق استفاده می‌شود. در مامایی نیز از سونوگرافی داپلر جهت گوش دادن به صدای قلب جنین استفاده می‌شود. سونوگرافی داپلر همچنین برای تشخیص ترومبوز وریدی، واریکوسل، تنگی و انسداد شریانی به ویژه در شریان کاروتید استفاده می‌شود.