پرتو هاي ايمن، راهگشاي تشخيص و نجات بخش زندگي

آدرس:

مشهد- خیابان ابن سينا- روبروی سه راه ادبيات-نبش ابن سینا 2/3 - ساختمان 46

تلفن تماس:

051-38455844

حاملگی و کووید ۱۹

اگر باردار هستید یا شیر می دهید و در مورد اثرات کووید ۱۹ بر خود و کودکتان نگران هستید، اینجا مطالبی گفته شده که به شما کمک می کند.

خطر کووید در طول بارداری

خطر کلی ابتلا به کووید در دوران بارداری کم است، ولی بارداری خطر بیماری شدید به‌علت کووید را افزایش می دهد. خانم‌های حامله مبتلا به کووید در مقایسه با زنان غیرباردار، احتمال بیشتری دارد که دچار عوارض شدید تنفسی شده و نیاز به بخش مراقبت‌های ویژه و دستگاه تنفس مصنوعی پیدا کنند.

در حال حاضر به‌خوبی معلوم نیست کووید بعد از تولد بر نوزاد چه اثراتی دارد. بعضی از مطالعات نشان داده‌اند احتمال تولد نوزاد نارس در مادران مبتلا به کووید ۱۹ بیشتر است و این نوزادان نیاز بیشتری به بخش مراقبتهای ویژه دارند. اگر دچار علائم سرماخوردگی شدید یا اگر با فرد مبتلا به کووید ۱۹ تماس داشتید، بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرید و تست تشخیصی کووید را انجام دهید.

اگر تست مثبت گزارش شود درمان مبتنی بر رفع علائم بالینی خواهد بود و شامل مصرف مایعات فراوان، استفاده از داروهای تب بر، تسکین درد و کاهش سرفه است.اگر حال عمومی مادر بد باشد باید در بیمارستان بستری شود.

توصیه های مربوط به زایمان

در بیشتر مراکز در مواردی که قرار است سزارین یا القای زایمان انجام شود، انجام تست کووید یک روز قبل از پذیرش مادر در بیمارستان ضروری است. تعداد افرادی که می‌توانند در اتاق شما در بیمارستان حضور داشته باشند باید به حداقل کاهش داده شود. در طی مدت بستری نیز علائم مربوط به کووید هر روز مورد بررسی قرار می گیرند.

اگر تست شما مثبت شده یا منتظر جواب تست هستید، موقع تماس با نوزاد باید ماسک بپوشید و دستهایتان را قبل از هر تماس با آب و صابون بشویید. می‌توانید نوزاد را در اتاق کنار تخت خود قرار دهید اما حفظ فاصله استاندارد توصیه می‌شود. با این اقدامات خطر عفونت نوزاد با کووید ۱۹ کم خواهد شد. مطالعات نشان داده فقط در حدود ۲ تا ۵ درصد نوزادانی که از مادر مبتلا به کووید ۱۹ متولد شده‌اند در روزهای بعد تولد تست مثبت نشان می‌دهند. اما اگر مادر مبتلا به اشکال شدید بیماری کووید شده باشد لازم است موقتا از نوزاد جدا شود.

توصیه های بعد از زایمان

نظر به اینکه در شرایط پراسترسی قرار دارید، باید به وضعیت روحی خود توجه کنید. اگر نوسانات خلقی شدید، کاهش اشتها، احساس خستگی مفرط یا عدم لذت بردن از زندگی را تجربه می‌کنید، ممکن است به افسردگی بعد زایمان مبتلا شده باشید. اگر این علائم طول کشیده و شما را درنگهداری از طفل دچار مشکل نموده یا نمی توانید کارهای روزمره را درست انجام دهید یا افکار آسیب رساندن به خود یا بچه به سراغ شما می‌آیند با پزشکتان تماس بگیرید.

ملاحظات شیردهی

هنوز معلوم نیست کووید ۱۹ از طریق شیردهی منتقل می‌شود یا خیر. مطالعات محدود اثری از وجود ویروس در شیر مادران مبتلا به کووید ۱۹ را نشان نداده اند، اما نگرانی بزرگتر در مورد خطر انتقال ویروس به کودک از طریق ریزقطره های تنفسی مادر مبتلا، در حین شیردهی است. اگر مبتلا به کووید هستید یا منتظر جواب تست خود هستید باید پوشیدن ماسک قبل از شیردادن و شستن دستها قبل از هر بار تماس با طفل را رعایت کنید. اگر از شیردوش یا شیشه استفاده می‌کنید نیز قبل از هر تماس با این وسایل، دستها را بشویید یا در صورت امکان از شخص دیگری بخواهید تا شیر را به طفل بخوراند.

اقدامات محافظتی

از تماس نزدیک با افراد بیمار یا علامتدار خودداری کنید و فاصله دو متر را با همه افراد خارج از خانه حفظ نمایید. در محیط های عمومی ماسک بزنید. تماس با سایرین را به حداقل برسانید و با دوستان و خانواده از طریق عکس یا ویدیو در تماس باشید. شستن دستها با آب و صابون به مدت حداقل بیست ثانیه یا استفاده از الکل حداقل ۶۰ درجه را فراموش نکنید.

پیام بگذارید

(0 نظر)

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *